Rozvoj lokálního turismu

11. 10. 2023 LIFE SUB-PANNONIC

Každá z lokalit zahrnutých do projektu Subpannonic se může pochlubit přírodními krásami, které mají potenciál přilákat nejednoho turistu. Většinou se však jedná o oblasti, které nejsou mezi turisty příliš známé. Jak podpořit cestovní ruch v takových oblastech?

Během prvního zářijového víkendu jsme se společně s farmáři a zúčastněnými stranami projektu Subpannonic a programu Krajina žije vydali pro inspiraci do oblasti Hont. Během dvoudenního workshopu jsme společně se zájemci ze Zemplína, Gemeru, Středního Pováží a Bratislavského kraje navštívili Festival černé moruše a Gazdovský trh v Bátovcích.

Slavnosti černé moruše jsou dnes již neodmyslitelnou součástí kulturní tradice hontianské kultury. Jeho posláním je zvýšit povědomí o unikátním druhu stromu - moruši černé, která údajně roste v největším počtu ve střední Evropě v okolí Bátovců a okolních obcí. Festival každoročně hostí jiná obec v regionu. Letos se festival konal v Žemberovcích. Návštěvníci slavnosti mohou kromě exkurze po naučné stezce Černá moruše navštívit i místní trh. Tam jsme našli výhradně místní výrobky: nejrůznější produkty z černé moruše (od sirupů a zmrzliny až po koláče), místní gastrospecialitu - klobásy, nebo přírodní kosmetiku či výrobky z ovčí vlny.

Farmářský trh v Bátovcích vítá turisty každý týden v sobotu. Výjimečnost tohoto trhu spočívá v tom, že byl jako první na Slovensku a v sousedních zemích zařazen do mezinárodní sítě Marcati della Terra (Trh Země). Zemské trhy se vyznačují místními, sezónními a čerstvými produkty. Jejich produkce je šetrná k životnímu prostředí, respektuje biologickou rozmanitost a vychází z tradice. Jsou nabízeny za spravedlivé ceny jak pro ty, kdo je produkují, tak pro ty, kdo je kupují. Trhy Země jsou místem nákupu kvalitních potravin a místem vytváření komunity, sdílení zkušeností a učení. Společně jsme v uvolněném prostředí ochutnali několik druhů sýrů, místní pečivo, zeleninu a bylinné sirupy. Skvěle jsme si to užili! Někteří z nás neodolali a koupili si keramiku od místního hrnčíře.

Region Hont nám ukázal, že přírodní krásy v kombinaci s kvalitní místní nabídkou (od výrobků až po služby, jako jsou restaurace a ubytování) mohou přitáhnout pozornost lidí, kteří jsou ochotni cestovat z velké dálky. Pořádáním podobných akcí se v regionech společně uspokojují kulturní, sociální, ekonomické a environmentální potřeby, přičemž se zachovává kulturní integrita a ekologické procesy.

Velké poděkování patří organizátorům festivalu Černá moruše a Gazdovského trhu v Bátovcích. Kromě toho, že poskytli vynikající příklad udržitelného rozvoje cestovního ruchu, věnovali čas i dvěma přednáškám pro účastníky našeho semináře. Věříme, že jsme se jim odměnili i my zpětnou přednáškou vlastní tvorby - o aktivitách projektu Subpannonic a významu obnovy pastvy v chráněných územích a také o programu Krajina žije.

Děkujeme účastníkům workshopu! Doufáme, že si odnesli nápady pro pořádání podobných akcí ve svých domovských regionech. Živá konverzace účastníků nejen mezi sebou, ale i s místními lidmi tomu nasvědčuje.