Podzimní jedovatí krasavci na Žehuňsku

16. 09. 2022 LIFE SouthMoravia
V babím létě můžete narazit i na tuto krásu, v jednom případě něžnou, v druhém statnou, v obou ovšem jedovatou! Tito parádníci vyrostli na naší středočeské projektové lokalitě, v EVL Žehuňsko:
Ocún jesenní roste na vlhkých podhorských loukách, v olšinách a stejně tak v lužních lesích. Rostlina je velice dekorativní, je ceněna především pro pozdní dobu květu, a proto bývá často pěstována v zahradách. Všechny její části jsou prudce jedovaté, využívá se v medicíně, avšak jakoukoli samoléčbu rozhodně nedoporučujeme. V toxikologické praxi jsou známy drastické případy, kdy byl ocún zaměněn za česnek medvědí.
Hřib satan patří v našich končinách mezi vzácné teplomilné houby. Roste spíše roztroušeně v teplých oblastech pod lípami, lískami, duby, habry a buky na vápencových podkladech. Dužnina je na řezu slabě modrající a klobouk se na spodní straně vyznačuje karmínově červenými póry. Hřib satan se řadí mezi jedovaté houby, přičemž jeho požití v syrovém stavu vyvolává úporné zvracení. Po důkladném vaření se tento účinek ztrácí. Lépe je však tuto houbu nesbírat i pro její vzácnost a při nálezu se pouze kochat její krásou.