Letošní borytobraní trvalo kvůli počasí déle

30. 06. 2021 LIFE SouthMoravia
Lotyšsko, Belgie, Portugalsko, Itálie, Jižní Afrika, Rusko, Slovensko a Česká republika. Asi stovka dobrovolníků z těchto států se v květnu a červnu zapojila do borytobraní na Děvíně. V Chráněné krajinné oblasti Pálava likvidovali invazivní rostlinu boryt barvířský na třiadvacetihektatové ploše. Borytobraní, které zaštiťuje až do roku 2025 projekt Life SouthMoravia, skončilo minulý týden. Bylo tak delší než kdy předtím. Na vině bylo deštivé počasí.
Dobrovolníkům se díky letošnímu vlhkému počasí dařilo vytrhnout více rostlin i s kořenem. Loni byla půda vyprahlá a jen občas se dalo vyjmout rostlinu celou. Na druhou stranu se  letos více rostlin vzchopilo k tomu, aby znovu obrazily, vyhnaly znovu do květu a tak se celá zasažená plocha musela procházet vícekrát.

Právě Pálava je bohužel místem, kde se borytu velmi dobře daří. Rozšiřuje se zde zejména na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje cennou stepní flóru – např. šalvěj etiopskou (salvia aethiopis) pálavský klenot kosatec písečný (Iris arenaria) nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly (Stipa spp.). Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic, naopak se zde šíří rostliny narušovaných stanovišť – např. pelyněk pravý (Artemisia absinthium) a svlačec rolní (Convolvulus arvensis) hadinec obecný (Echium vulgare) nebo opuncie mexická (Opuncia ficus indica).

Borytu je zde tolik, že v době jeho květu jsou zasažená místa viditelná z dálky jako sytě žluté skvrny – jako kdyby se na zdejších vápencových svazích pěstovala řepka, podobně jako na polích pod Pálavou.

 
Reportáž ke čtení zde:
https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/borytobrani-skoncilo-na-devine-trvalo-vsak-dele-kvuli-destivemu-pocasi-20210629.html
 
Na fotce níže boryt s kavylem: